1 października został ogłoszony przez p. Annę Zalewską Minister Edukacji Narodowe j- Ogólnopolskim Dniem Tornistra. Obchody Ogólnopolskiego Dnia Tornistra odbywały się przez cały miesiąc . Celem akcji jest edukacja prozdrowotna ukierunkowana na profilaktykę wad postawy. Jest ona skierowana w szczególności do rodziców i opiekunów dzieci oraz nauczycieli. Ma zwrócić uwagę dzieci i ich rodziców na to, co powinno się nosić w plecakach oraz jak odpowiednio pakować przybory potrzebne na lekcjach. W tym czasie odbyła się akcja ważenia tornistrów naszych uczniów. Wypadła ona dobrze w klasach młodszych, nieco gorzej w klasach IV – VIII, gdzie uczniowie zdecydowanie noszą zbyt ciężkie plecaki. Ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10–15 % ciężaru dziecka. Zostały przeprowadzone pogadanki z uczniami o konsekwencjach zdrowotnych noszenia zbyt ciężkich tornistrów oraz sposobach pakowania i noszenia plecaków. Rodzice otrzymali zalecenia i wskazówki dotyczące tornistrów szkolnych na piśmie w postaci ulotki informacyjnej. Uczniowie naszej szkoły mają możliwości pozostawienia podręczników w szkole, bez potrzeby codziennego ich noszenia. Ważenie tornistrów to nie tylko jednorazowa akcja, ale ma ona być działaniem długofalowym.
Aktualności
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TORNISTRA
ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA NIELETNICH – SPOTKANIE Z POLICJĄ
W ramach działań profilaktyczno – edukacyjnych prowadzonych przez Komendę Powiatową Policji w Wysokiem Mazowieckiem uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa i odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz cyberprzemocy.Podczas spotkania funkcjonariusz policji wyjaśniła uczniom za kogo uważa się nieletnich, jak również za jakie czyny odpowiadają. Przedstawiła środki wychowawcze i naprawcze stosowane wobec nieletnich w przypadku popełnienia czynów lub jeżeli wykazują przejawy demoralizacji. Poinformowała również o zjawisku cyberprzemocy, zagrożeniach płynących z sieci oraz sposobach bezpiecznego korzystania z Internetu. Przypomniała również zasady bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym pieszego, jak i rowerzysty. Uczniowie wykazali spore zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami, dyskutowali, zadawali prowadzącej pytania. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tego typu zajęciach przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.
NASZYM NAUCZYCIELOM SKŁADAMY NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA Z OKAZJI ICH ŚWIĘTA!
Aby uczcić Dzień Edukacji Narodowej i w szczególny sposób podziękować naszym pedagogom za pracę, którą wkładają w naszą edukację i za trud, jaki się z tym wiąże, przygotowaliśmy montaż słowno-muzyczny. Podczas akademii swoją obecnością zaszczycili nas Pan Wójt, Piotr Uszyński, oraz ksiądz Jerzy Kaczyński.Nasz występ był podzielony na trzy części. W pierwszej z nich odegraliśmy humorystyczne scenki z lekcji powtórzeniowej i wychowawczej, czym wzbudziliśmy w zgromadzonych gościach śmiech. Następnie, w formie rymowanych wierszy, przedstawiliśmy przedmioty szkolne i jaką rolę odgrywają w edukacji każdego ucznia. Na koniec, przedstawiciele wszystkich klas oraz zerówki złożyli nauczycielom wierszowane życzenia i wręczyli róże. Wystąpienie uzupełniały piosenki wykonywane przez międzyklasowy chór. Jesteśmy pewni, że nasze przedstawienie rozbudziło w nauczycielach naszej szkoły, nauczycielach-emerytach, pracownikach obsługi i zgromadzonych gościach wiele dobrych emocji, gdyż zauważyliśmy uśmiechy, ale i łzy wzruszenia. Jako ostatnia głos zabrała Pani Dyrektor, która również złożyła wyrazy szacunku i życzyła swoim współpracownikom samych sukcesów, wytrwałości i dużo siły.Drodzy Nauczyciele! Jeszcze raz przyjmijcie nasze serdeczne życzenia!
TEATR NA ŻYWO – „POLONEZA CZAS ZACZĄĆ…”, CZYLI O OBYCZAJACH I ZWYCZAJACH W „PANU TADEUSZU”
Dnia 11 października 2018 roku na lekcji języka polskiego uczniowie klasy VIII zaprezentowali staropolskie obyczaje i zwyczaje pt. „Poloneza czas zacząć…”. Prezentacja miała charakter scenek dotyczących obyczajów opisanych w „Panu Tadeuszu”.Chociaż akcja „Pana Tadeusza” obejmuje jedynie niewielki wycinek czasu to w poemacie Adama Mickiewicza ukazane zostało bogactwo zwyczajów i obyczajów, które pielęgnowano na terenach ówczesnej Rzeczpospolitej. Mickiewicz przedstawił szczegółowy obraz życia stanu szlacheckiego przełomu XVIII/XIX wieku; poeta dość drobiazgowo opisał życie na dworze, tradycje i obyczaje, które stanowiły dla niego esencję polskości; obyczaje związane z szeroko pojętym szlacheckim savoir -vivrem; staropolska gościnność - sadzania gości i domowników za stołem, zwyczaje towarzyskie, zabawy, zaloty, zaręczyny, tańce (polonez), towarzyskie spotkania, narady wspólne przechadzki, polowania, grzybobrania, sejmiki czy procesy sądowe. Pielęgnowanie obyczajów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie nadawało życiu szlachty i ich codzienności głęboki sens. Wynikało z tradycji, szacunku do dawnych czasów, kiedy wszystko miało swój określony porządek i miejsce, było dowodem narodowej wspólnoty. Uczniowie zainscenizowali sposób przyrządzania wyśmienitej kawy z Soplicowa, przygotowali też relację na żywo ze staropolskiej uczty Wojskiego. Pokazali, że równie istotnym składnikiem szlacheckiego życia i kultury były zwyczaje, które wzbogacały ich codzienne życie i dostarczały rozrywki. Jedną z takich rozrywek było polowanie, wyraz szlacheckiego umiłowania przygody. Natura, lasy, ziemia były wszechobecne w życiu szlachty. Rozrywką, którą cieszyły się również kobiety, było grzybobranie. Wyprawy do lasu, na koźlarze, borowiki i rydze, były uważane za niezwykle cenną przyjemność. Strój na grzybobraniach był dodatkowo wzbogacony o słomkowy kapelusz i płócienne opończe. Również dla Wojskiego była to swoista zabawa, lecz on jako jedyny zbierał muchomory, które uważał za doskonałą truciznę na natrętne muchy.Uczniowie starali się ukazać, że tradycja w utworze „Pan Tadeusz” to świadectwo swoistego dorobku kulturowego i jedności stanu szlacheckiego. Podobnie jak obyczaje, tradycja sięgała korzeniami przeszłości i pojawiała się jako element składowy życia i jego dopełnienie od wielu lat.
DZIEŃ MUZYKI
Październik rozpoczęliśmy „śpiewająco”, gdyż już pierwszego dnia nowego miesiąca postanowiliśmy zorganizować Dzień Muzyki. W tym celu wszyscy zebraliśmy się na sali gimnastycznej i rozpoczęliśmy mini koncert. Najpierw na szkolną „estradę” weszły przedszkolaki i zaśpiewały piosenkę o jesieni, do której również zatańczyły układ. Później zaprezentowali się uczniowie klasy pierwszej i drugiej. Następnie scenę przejęliśmy my, starsi uczniowie. Razem odśpiewaliśmy kilka piosenek, które doskonale znaliśmy z radia i telewizji. Wspólne śpiewanie zakończyła występem klasa ósma, która zadebiutowała piosenką „Kamień z napisem love”.
PRÓBNA EWAKUACJA W NASZEJ SZKOLE
W czwartek 04.10.2018 r. w naszej szkole odbyły się ćwiczenia mające na celu praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji. Scenariusz ćwiczeń zakładał powstanie pożaru na parterze w kuchni. Konieczne było ogłoszenie alarmu i ewakuacja uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Pozorowane działania gaśnicze prowadził zastęp strażaków z PSP w Wysokiem Mazowieckiem oraz zastęp z OSP w Kuczynie. Ćwiczenia połączono z ogólnopolską akcją ,,Kręci mnie bezpieczeństwo'', w czasie której funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Wysokiem Mazowieckiem omówili zasady bezpiecznych zachowań oraz pokazali, jak praktycznie działać w sytuacji zagrożenia i udzielać pomocy przedlekarskiej. Było to dla nas niesamowite przeżycie i wspaniała lekcja bezpieczeństwa.
PROMUJEMY GŁOŚNE CZYTANIE
28 września 2018 r. - XVIII Dzień Głośnego Czytania. Święto to w naszym kraju ma już 18 – letnią tradycję. Z tej okazji, w przeddzień święta w naszej szkole, najlepiej czytający uczniowie klas starszych pod opieką p.Grażyny Kordulskiej zorganizowali dla najmłodszych uczniów naszej placówki akcję głośnego czytania. Uczestnikami spotkania były dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego oraz z klasy I i II, które z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajek i wierszy czytanych przez Martę Sylwestrzuk i Sebastiana Tymińskiego. Celem akcji było promowanie głośnego czytania dzieciom oraz kształtowanie wśród uczniów postawy czytelniczej. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Czytelnicze święto obchodzimy co roku 29 września, jednak do głośnego czytania dzieciom zachęcamy przez cały rok.
CZYTAMY ZE SŁODZIAKAMI
We wrześniu br. dzieci z Punktu i Oddziału Przedszkolnego oraz uczniowie kl. 1 i 2 przystąpili do akcji czytelniczej „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” pod patronatem sieci sklepów Biedronka. Celem jej jest kształcenie nawyku codziennego czytania wśród dzieci .Dzieci wzięły udział w spotkaniach z wykorzystaniem książki „Gang Słodziaków” R. Piątkowskiej oraz maskotek przedstawiających zwierzęta żyjące w lesie.Codzienne głośne czytanie w domu, dowolnej książki, rodzice potwierdzali swoim podpisem. Wychowawcy zaś nagradzali uczniów naklejką „Słodziaka”, umieszczaną w albumie „Czytaj codziennie. Weź udział w Szkolnych Przygodach Gangu Słodziaków”.Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym: nauczycielom, uczniom i ich rodzicom, a także inicjatorowi akcji – sieci Biedronka!
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w jubileuszową 25 akcję „Sprzątanie Świata” organizowaną przez Fundację Nasza Ziemia. W tym roku pod hasłem „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x częściej". Celem akcji jest promowanie ograniczenia ilości śmieci i ich efektywnej segregacji. Czynny udział w akcji dał wszystkim do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko, o konieczności segregacji i jakie mogą być negatywne skutki zaniechania tych działań w przyszłości.
NARODOWE CZYTANIE W KUCZYNIE
8 września br. wzięliśmy udział w siódmej odsłonie polskiej akcji społecznej – Narodowe Czytanie. Powstała w 2012 roku inicjatywa ma na celu propagowanie znajomości literatury narodowej. Po „Panu Tadeuszu”, „Zemście”, Sienkiewiczowskiej „Trylogii” i innych wielkich dziełach nadszedł czas na „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Tego dnia nauczyciele i uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Kuczynie. Czytanie ,,Przedwiośnia" zainaugurował Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Klukowie, pan Leszek Koliński. Wśród czytających była m.in. nasza pani dyrektor Beata Miszczuk i ksiądz proboszcz Jerzy Kaczyński. Po wspólnym czytaniu można było otrzymać pamiątkową pieczęć Pary Prezydenckiej na przyniesionych przez siebie książkach. Pani Grażyna Kordulska zdobyła pamiątkowe stemple na książki z naszej szkolnej biblioteki, m.in. na egzemplarze ,,Syzyfowe prace’’, ,,Quo Vadis", ,,Latarnik’’ czy ,,Pan Tadeusz".
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęliśmy 3 września od uroczystej Mszy Świętej, a następnie udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie po wakacjach przywitała nas serdecznie Pani Dyrektor Beata Miszczuk. Szkoła powitała nas zupełnie nowym wyglądem, bo kiedy my odpoczywaliśmy na wakacjach, wewnątrz i na zewnątrz budynku odbywały się generalne prace remontowe. Dzięki temu szkoła wygląda teraz nowocześnie i estetycznie, dlatego chce się do niej przychodzić jeszcze chętniej. Bieżący rok szkolny będzie obfitował w wiele wyzwań, gdyż po raz pierwszy uczniowie będą uczęszczać do klasy ósmej i w kwietniu przystąpią do egzaminu ósmoklasisty, który umożliwi im podjęcie nauki w szkole ponadpodstawowej. W panie lekcji pojawiły się również nowe przedmioty, a co za tym idzie, nowi nauczyciele. W racji wielu nowych wydarzeń i wyzwań Pani Dyrektor złożyła wszystkim zebranym uczniom i nauczycielom życzenia owocnej pracy, mnóstwa sukcesów, zapału w zdobywaniu wiedzy oraz dużo zdrowia.
TERMOMODERNIZACJA BUDYNKU SZKOŁY
Nasza szkoła po bardzo wielu latach doczekała się gruntownego remontu. W ramach zadania „Termomodernizacja budynków szkół z terenu Gminy Klukowo” wykonano wiele prac. Zakres robót obejmował poprawę izolacyjności cieplnej poprzez ułożenie płyt styropianowych, docieplenie przestrzeni pomiędzy stropem nad ostatnią kondygnacją a dachem, wymianę części stolarki okiennej i drzwiowej. Ponadto wykonano prace polegające na wymianie instalacji c.o. i c.w.u., wymianie instalacji w miejsce istniejącego starego kotła olejowego pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym, współpracującej z nowym kotłem olejowym, spełniającym funkcję szczytowego źródła ciepła oraz wymianie oświetlenia starego typu na energooszczędne LED. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Szkoła Podstawowa w Kuczynie zyskała nowe, piękne oblicze.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018
22 czerwca 2018 roku zebraliśmy się na uroczystej Mszy Świętej z okazji zakończenia roku szkolnego 2017/2018. Zaraz po niej odbył się w szkole apel, podczas którego Pani Dyrektor wręczyła świadectwa z czerwonym paskiem uczniom z najlepszymi wynikami w nauce. Zostali również nagrodzeni uczniowie ze stuprocentową frekwencją, aktywnie działający w pracach Samorządu Uczniowskiego oraz w Szkolnej Kasie Oszczędzania. Po wręczeniu dyplomów i nagród, Pani Dyrektor, Rada Pedagogiczna i pracownicy szkoły pożegnali odchodzącą na zasłużoną emeryturę Panią Krystynę Remian, która przez 26 lat dbała o porządek w naszej szkole. Po zakończeniu głównej części apelu, uczniowie wraz z rodzicami po raz ostatni w tym roku szkolnym udali się do swoich klas, by odebrać świadectwa oraz oficjalnie rozpocząć wakacje.Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy miłego wypoczynku!
„Papierowe cuda- plastyczne inspiracje z elementami papieroplastyki”
-to tytuł innowacji pedagogicznej, która była realizowana od listopada do kwietnia roku szkolnego 2017/2018. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu dla chętnych i zainteresowanych uczniów klasy czwartej i piątej Szkoły Podstawowej w Kuczynie, w ramach Koła Plastycznego, pod kierunkiem nauczyciela plastyki Elżbiety Gosk. Uczniowie poznali różnorodne techniki plastyczne i zdobyli określoną wiedzę na temat zasad ich komponowania.W innowacji zostały zastosowane elementy papieroplastyki: sztuki origami, kirigami, iris foldingu, quillingu, scrapbookingu, papierowej wikliny, modele z bibuły i serwetek, wycinanki i wyklejanki. Zastosowane ćwiczenia rozwinęły umiejętności dostrzegania i przeżywania piękna , wrażliwość estetyczną, oraz ujawniły pomysłowość i oryginalność. Poprzez udział w innowacji promowana była w szkole i poza nią aktywna i twórcza postawa dzieci.
Program dla szkół - komponent mleczny, owocowy i warzywny
Program miał na celu promowanie wśród uczniów zdrowej diety poprzez udostępnianie dzieciom owoców, warzyw, mleka i produktów mlecznych.W programie uczestniczyli uczniowie klas I-V naszej szkoły- łącznie 34 uczniów. Aby skutecznie i trwale ukształtować nawyki żywieniowe dzieci nie tylko otrzymywały porcje owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych, ale również uczestniczyły w działaniach edukacyjnych informujących o zaletach spożywania tych zdrowych produktów.
Program powszechnej nauki pływania - ,,Umiem Pływać’’
Zakłada on systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych z zakresu ,,nauki pływania”. Brała w nim udział grupa dzieci z kl. I i III naszej szkoły. Każde dziecko uczestniczyło w 20- godzinnym kursie nauki pływania pod opieką instruktora na pływalni ,,Wodnik’’ w Wysokiem Mazowieckiem. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach , podczas których nabyły podstawowe umiejętności pływania
Niesamowity świat higieny jamy ustnej!
Ogólnopolski program edukacji stomatologicznej ,,Niesamowity świat higieny jamy ustnej!’’ przygotowany przez Instytut Blend-a- med Oral- B oraz Disney Polska realizowały dzieci z kl.0 i kl.1 naszej szkoły. Podczas zajęć dzieci uczyły się jak dbać o zdrowie zębów i dziąseł oraz utrwalały pozytywne nawyki dbania o zdrowie jamy ustnej. W ramach programu obejrzały film oraz rozwiązywały różne zadania w przygotowanych arkuszach z ćwiczeniami.Na koniec każde dziecko otrzymało certyfikat ukończenia kursu, a rodzice przewodnik.
,,W tajemniczej Krainie Krasnali’’ baśń muzyczna dla najmłodszych
24 maja przedszkolaki oraz uczniowie klasy I i III naszej szkoły udali się do Zambrowa na baśń muzyczną ,,W tajemniczej Krainie Krasnali” w wykonaniu aktorów Teatru „DUDUŚ” z Łodzi. Przedstawienie było wesołe, pełne śpiewu, tańca i ruchu scenicznego. Rzecz cała była o „ skrzatach malutkich, smerfach wesolutkich, krasnoludkach ubogich, króliczkach pełnych trwogi, złośliwym Trolu Szczerbolu, złej Czarownicy Złośnicy i Niedźwiadku Miodojadku”. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom, ponieważ mogły w nim brać czynny udział. Na zakończenie odbyło się losowanie nagród rzeczowych, a każdy uczestnik spotkania wrócił do domu z kolorowym balonikiem.
DZIEŃ ZIEMI
W dniu 23 kwietnia w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie obejrzeli ,,Ekologiczny Teleekspres i Sprawę dla Ekologa” . Występ ten mówił o tym jaki wpływ na środowisko wywiera działalność człowieka. Celem apelu było przede wszystkim zachęcenie uczniów do refleksji nad swoim stylem życia, do zastanowienia się czy w swoich działaniach uwzględniają potrzeby przyrody oraz wzmocnienie przekonania, że życie w zgodzie z ekologią to inwestycja we własne zdrowie i dobre samopoczucie. Apel przygotowali uczniowie klas IV– VII pod opieką pani Heleny Teresy Pełszyk.
" NIE MA JAK RODZINKA"
Dnia 02 marca 2017 r. w naszej szkole obejrzeliśmy przedstawienie pt. ,,Nie ma jak rodzinka” w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktyczno-Edukacyjnego „Magik” z Białegostoku. Tematem spektaklu jak wskazuje tytuł było ukazanie roli rodziny w życiu każdego człowieka. Wzajemna troska o siebie, życzliwość, pomoc w trudnych sytuacjach to główne atuty rodziny. Uczniowie dowiedzieli się jak ważne są więzi rodzinne i jak należy je umacniać. Spektakl promował wspólne uprawianie sportu w trosce o kondycję fizyczną, budowanie właściwych relacji i sposób na atrakcyjne spędzanie czasu wolnego. Aktorzy włączyli dzieci do zabawy co z pewnością miało wpływ na lepsze zrozumienie przesłania płynącego z tego spektaklu.
Archiwum Aktualności