• ŚWIĘTA MAJOWE W NASZEJ SZKOLE

          • Początek maja wzbudza pozytywne skojarzenia. W dobry humor wprawia perspektywa dni wolnych od pracy i szkolnej nauki, dobrej  pogody, widoku flag wywieszonych na budynkach, wypoczynku. Podczas majowego relaksu warto jednak pamiętać, dlaczego obchodzimy te święta. Nasi uczniowie doskonale zdają sobie z tego sprawę i zawsze przygotowują się do godnego uczczenia majowych rocznic.

            W bieżącym roku szkolnym pomogły im w tym gazetki o tematyce patriotycznej, które przypominały historię Święta Pracy, Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Światowego Dnia Polonii i Polaków Za Granicą oraz Święto Konstytucji 3 Maja, które jest szczególnie bliskie wszystkim Polakom cieszącym się życiem w wolnej i niepodległej Ojczyźnie.

            Uczniowie klas młodszych oglądali prezentację "Co to jest Polska?", "Konstytucja 3 Maja w pigułce podana" – film, z którego dowiedzieli się, czym jest, kiedy ją uchwalono i komu służy konstytucja. Słuchając  tekstu piosenki pt. "Flaga - polska piosenka patriotyczna" sprawdzali swoją wiedzę rozwiązując quiz patriotyczny. Maluszki z oddziału przedszkolnego poznały legendę opowiadającą o powstaniu naszego państwa oraz symbole narodowe.

            Uczniowie klas IV -VII na zajęciach z wychowawcą oraz pedagogiem rozmawiali o majowych świętach utrwalając i wzbogacając swoją wiedzę dotyczącą historii i tradycji naszego kraju, jego symboli. Obejrzeli prezentację oraz  film edukacyjny „Święta Majowe z Panem Nauczanką”, który między innymi skłaniał do zastanowienia się nad tym, co to znaczy dzisiaj być patriotą i jak na co dzień troszczyć się o dobro Polski i jej mieszkańców. Na historii przypominali sobie okoliczności, które doprowadziły do uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Na języku polskim omawiając wiersze i ćwicząc umiejętności ortograficzne poszerzali wiadomości na temat Polski, jej położenia geograficznego i historii.

          • DZIEŃ ZIEMI, CZYLI #SPRZĄTAMYDLAPOLSKI

          • Z okazji Dnia Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia, przez cały miesiąc odbywał się w naszej szkole szereg akcji promujących ekologiczny tryb życia. Od początku kwietnia przeprowadzaliśmy zbiórkę elektrośmieci. Już w marcu urządziliśmy pokaz mody ekologicznej, który cieszył się wielkim zainteresowaniem ze strony uczniów, a jego efekty możemy podziwiać w galerii zdjęć. Dodatkowo, młodsi uczniowie wykonali plakaty zachęcające do dbania o naszą planetę, które ozdobiły klasowe gazetki. Wszyscy natomiast uczestniczyli w teście wiedzy ekologicznej, podzieleni na dwie grupy – klas I-III oraz IV-VIII. Tematem przewodnim  gazetek na szkolnym korytarzu stała się ekologia i hasła zachęcające do dbania o Ziemię. Na zakończenie „miesiąca dla naszej planety” wyszliśmy posprzątać teren wokół szkoły, aby głośno zakomunikować, że nie zgadzamy się na zaśmiecanie naszej okolicy.

          • WYPRAWA NA PAJĄKI

          • Niezwykła wystawa pająków zawitała do Ciechanowca i nie mogliśmy przepuścić okazji, żeby na własne oczy zobaczyć największe i najokazalej prezentujące się okazy. Pan przewodnik z opowiadał nam ciekawostki z życia pajęczaków – wyjaśniał ich cykl życia, sposób żywienia i styl funkcjonowania. Najodważniejsi mogli wziąć pająka na ręce, co uwieczniliśmy na zdjęciach. Żeby rozluźnić emocje, wybraliśmy się do miejscowego kina na fantastyczny seans.

          • GMINNE ELIMINACJE DO KONKURSU WIEDZY POŻARNICZEJ

          • W środę, 3 kwietnia, odbyły się gminne eliminacje do Konkursu Wiedzy Pożarniczej, w którym w dwóch kategoriach uczestniczyło czworo uczniów naszej szkoły.

            Młodszą grupę reprezentowały Izabella Pełszyk i Gabriela Maksimczuk z klasy III, a straszą – Amelia Puchaczewska z klasy V oraz Adam Dmochowski z klasy VII.

            Po rozwiązaniu testu okazał się, że największą wiedzą może poszczycić się Gabrysia Maksimczuk, która zajęła pierwsze miejsce i to ona będzie reprezentować gminę na etapie powiatowym.

            Pozostali uczestnicy również osiągnęli sukces, gdyż Iza Pełszyk zajęła III miejsce w swojej kategorii wiekowej, Adam Dmochowski III miejsce w starszej kategorii wiekowej, a Amelia Puchaczewska – IV miejsce w tej samej kategorii.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • WARSZTATY WIELKANOCNE

          • Na Wielkanoc wyczekiwaliśmy już od dłuższego czasu, a żeby umilić sobie ten czas, postanowiliśmy zaprosić panie animatorki na warsztaty wielkanocne. Najpierw szukaliśmy ukrytych przez wielkanocnego zajączka jajeczek na szkolnym boisku. Później panie zaprosiły nas do stolików, żeby własnoręcznie ozdobić farbkami zawieszki lub breloczki w wielkanocnych kształtach. Po malowaniu udaliśmy się na salę, gdzie odbyły się konkurencje – wykonywanie poleceń zajączka, zabawa „podaj jajko”, przeciąganie liny i wyścig koszyczków. Na koniec odbyła się sesja z wielkanocnym zajączkiem.

            Takie przygotowania do świąt to rozumiemy!

          • SZKOLNY KONKURS NA PISANKĘ WIELKANOCNĄ ROZSTRZYGNIĘTY!

          • Przed świętami został zorganizowany konkurs na najpiękniejszą pisankę wielkanocną w 3D. Ponieważ prace przeszły najśmielsze oczekiwania, komisja postanowiła nagrodzić wszystkich pierwszym miejscem. Zapraszamy do galerii, aby pooglądać wielkanocne cuda.

            Przy okazji rozstrzygnięcia tego szkolnego konkursu, Pani Ania Zawistowska wręczyła nagrody za palmy, które trafiły na konkurs do ciechanowieckiego skansenu.

          • WITAMY WIOSNĘ!

          • Nie da się ukryć, że na wiosnę czekaliśmy z ogromnym utęsknieniem. Lubimy zimę ze świętami i śniegiem, lepieniem bałwanów i sankami, ale gdy nadchodzi marzec, z niecierpliwością szukamy pierwszych oznak wiosny. Dość nam siedzenia w domu, chcemy wyjść na podwórko. Zatem czwartek, 21 marca, to dla nas był dzień bardzo wyjątkowy. Z samego rana przystąpiliśmy do napisania konkursu matematycznego „Kangur”.
            Znani jesteśmy z tego, że promujemy ekologiczne zachowania, więc zorganizowaliśmy pokaz mody z surowców wtórnych i udowodniliśmy, że dziecięca wyobraźnia (oczywiście z odrobiną pomocy rodziców) nie zna granic. Dziewczynki pojawiły się w przepięknych sukniach z toreb na śmieci i reklamówek (!!!), a chłopcy dali upust kreatywności, zamieniając się w rycerzy czy farmerów. Na profesjonalnym wybiegu przechadzaliśmy się jak na prawdziwym pokazie m ody, w rytm muzyki i przy owacjach publiczności. Później nastąpiła prezentacja talentów w ramach szkolnej akcji TalentowiSKO – rymowanki w wykonaniu uczniów klasy IV i V, rapowanie Michała z klasy V, gimnastyka artystyczna Paulinki z II klasy i Wiktorii z V klasy, piosenki naszych najmłodszych kolegów i koleżanek – każdy mógł pokazać się ze swojej nieoczywistej strony. 
            Po prezentacji talentów nastąpiło wręczenie nagród za konkurs „Nowe życie przedmiotów” oraz konkurs wiedzy o historii pieniądza i bankowości. 
            Dzień zakończyliśmy ogniskiem – nic nie smakuje lepiej niż kiełbaska z pierwszego, wiosennego ogniska, na ogniu którego spłonęła na koniec Marzanna. 

          • ZAJĘCIA Z EDUKACJI FINANSOWEJ W KLASIE DRUGIEJ I TRZECIEJ

          • W dniu dzisiejszym - 18 marca 2024r. uczniowie klasy 2 i 3 uczestniczyli w kolejnych zajęciach z zakresu edukacji finansowej.  Pod okiem nauczyciela edukacji matematycznej  wyruszyli w podróż na planetę Skarbonka. Uczniowie poszerzyli swoja wiedzę w zakresie oszczędzania, dowiedzieli się, że oszczędzanie to nie tylko gromadzenie pieniędzy. Poznali różne sposoby przechowywania pieniędzy dawniej i dziś . Poznali historię pieniądza. Analizowali możliwości oszczędzania w różnych sytuacjach życia codziennego. Rozwiązywali zadania związane z liczeniem pieniędzy. Dzięki dzisiejszym zajęciom przyswajali pojęcia: konto, nominał, debet, karta płatnicza, bankowiec, bankomat, lokata, kredyt, saldo, obligacje.

          • GRATULACJE DLA WIKTORII KULESZY!

          • Wiktoria Kulesza z klasy piątej zdobyła wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Bohaterowie Niezłomni - Żołnierze Wyklęci" w kategorii klas IV-VI. Gratulujemy!

          • AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH „PAMIĘĆ - TO NASZ OBOWIĄZEK”

          • 1 marca w naszej szkole odbył się apel z okazji obchodzonego w Polsce 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

            Uczniowie w swoim programie artystycznym przybliżyli nam kim są Żołnierze Wyklęci – mówili o tym, za co walczyli i umierali, jakie idee im towarzyszyły, a także czemu zostali wyklęci. Przypomniano także o wielkim bohaterze z naszych okolic – pochodzącym z Zalesia majorze Marianie Bernaciaku  „Orliku”. Zostały też wykonane piosenki nawiązujące do wojennych dziejów Żołnierzy Wyklętych.

          • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W GMINNYM DYKTANDZIE

          • Mimo że język polski to nasz język ojczysty, często dostarcza nam różnego rodzaju  trudności. Jednak szkoła pomaga w oswojeniu ortografii i często skutkuje to wspaniałymi osiągnięciami, jakimi mogą pochwalić się uczniowie Szkoły Podstawowej w Kuczynie.

            W Gminnym Dyktandzie zorganizowanym przez GOK w Klukowie z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego reprezentanci ze Szkoły Podstawowej w Kuczynie zajęli czołowe miejsca we wszystkich trzech kategoriach wiekowych.

            W kategorii klas III-IV najwyższy wynik i pierwsze miejsce zdobył uczeń klasy IV – Oliwier Sędziak.

            Na kolejnym stopniu ortograficznej rywalizacji dwa miejsca podium należały do uczniów kasy V – Marcela Pełszyka (miejsce II) oraz Amelii Puchaczewskiej (miejsce III). Byli oni tak zdeterminowani w ortograficznej rywalizacji, że dogrywkę trzeba było powtarzać trzy razy.

            W trzeciej kategorii wiekowej klas VII-VIII pierwsze miejsce z dumą objęła Ola Sienkiewicz, uczennica klasy V, która ambitnie dołączyła do najstarszych uczestników i zakończyła konkurencję z niezaprzeczalnym sukcesem.

            Przygotowaniem uczniów do dyktanda zajęła się p. Milena Niemyjska, nauczyciel języka polskiego.

            Gratulujemy wysokich wyników, które pokazują, że  ortografia jest mocną stroną uczniów Szkoły Podstawowej w Kuczynie.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Kuczynie
      • spkuczyn@klukowo.pl, spkuczyn@wp.pl
      • 862772903
      • Szkoła Podstawowa w Kuczynie, Kuczyn 69, 18-214 Klukowo Poland
      • mgr Beata Miszczuk