• WIOSNA, ACH TO TY!

• Po długich i szarych miesiącach przedłużającej się zimy przyszedł czas, by powitać upragnioną wiosnę! A ona rzeczywiście przyszła i oznajmiła to świergotem ptaków, ciepłym powietrzem i dniem zabaw z okazji Dnia Wagarowicza. Zaczęliśmy występami, w których zaprezentowaliśmy swoje talenty, czyli umiejętności taneczne, wokalne i gimnastyczne. Śpiewaliśmy piosenki i przygotowaliśmy przedstawienie zachęcające do ekologicznych zachowań oraz oszczędzania w ramach SKO. Wszyscy ze smakiem zjedli pieczone w ognisku kiełbaski, bułeczki i pianki, a później ruszyli na boisko, by biegać i grać. Dużą atrakcją okazała się wiosenna sesja w przygotowanych przez nasze koleżanki z ósmej klasy ramkach. Zapraszamy do galerii.

• DZIEŃ PANDY

• Dnia 17 marca 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Pandy Wielkiej. W tym dniu klasy młodsze przygotowały wspaniałe opaski z motywem pandy. Dodatkowo wszyscy uczniowie uczestniczyli w występie przygotowanym w ramach akcji chroniącej misie. Dowiedzieli się, że Panda Wielka, zwana czasem niedźwiedziem bambusowym lub po prostu pandą, to ssak zamieszkujący lasy bambusowe w Chinach. Dzień Pandy wyrósł z uznanej potrzeby ochrony tych pięknych niedźwiedzi.

Ciekawostki o pandach:

Panda, jako jeden z niewielu gatunków niedźwiedzi, nie zasypia w sen zimowy.

Dosłownie całe życie pandy kręci się wokół jedzenia. Spędza ona aż około 14 godzin dziennie na szukaniu bambusów i ich jedzeniu. Aby ten przysmak dostarczył jej odpowiednią dawkę dziennej energii, musi spożyć aż 14-40 kg pędów!

Urocze, czarno-białe ubarwienie to kamuflaż tych azjatyckich niedźwiedzi. W ich naturalnym środowisku zdarzają się bowiem spore opady śniegu. Z kolei czarne plamy okazują się lepszym przebraniem wśród cieni lasów bambusowych.

Pandy wydają się często nieporadne, zwłaszcza ze względu na swoją masę ciała. Mimo, iż ważą około 150 kg, są doskonałymi pływakami i wspinaczami.

W podsumowaniu tego dnia uczniowie otrzymali dyplomy, pamiątkowe opaski z wizerunkiem pandy oraz mogli zrobić sobie atrakcyjne fotki z Pandą.

• 1 MARCA - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

• Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest w naszej szkole corocznie 1 marca. Poświęcony jest on upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

W tym roku, w naszej szkole odbyła się uroczystość, w której uczestniczyła cała społeczność  szkolna. Uczniowie obejrzeli przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy 8, które było hołdem dla żołnierzy drugiej konspiracji za "świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny". W trakcie uroczystości przypomniano także sylwetki kilku Żołnierzy Niezłomnych: rtm. Witolda Pileckiego, Inkę, czyli Danutę Siedzikównę oraz żołnierza wyklętego, który pochodził z naszej najbliższej okolicy - Kazimierza ”Huzara” Kamieńskiego.

Uroczystości towarzyszyła wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym, którą można oglądać na szkolnym korytarzu.

• Z ORTOGRAFIĄ NAM PO DRODZE!

• Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodzimy 21 lutego, został zorganizowany konkurs ortograficzny w Gminnym Ośrodku Kultury w Klukowie, do którego przystąpili uczniowie naszej szkoły i osiągnęli bardzo dobre wyniki.

W kategorii klas III – IV:

I miejsce – Ola Sienkiewicz;

II miejsce – Marcel Pełszyk.

W kategorii klas VII – VIII:

I miejsce – Oliwia Bazylewicz;

II miejsce – Martyna Jóźwiak.

Gratulujemy!