• W MITOWSKIEJ ZAGRODZIE

• Dnia 19 maja klasy I – V udały się na wycieczkę edukacyjną do  Mitowskiej Zagrody w Seroczynie, niedaleko Sterdyni w ramach ,,Programu dla szkół”.  Zagroda edukacyjna zlokalizowana jest na terenie gospodarstwa agroturystycznego. Zajęcia prowadzi gospodyni Pani Ewa Mitowska. Wzięliśmy udział w przygotowaniu sera podpuszczkowego i jego konsumpcji. Obejrzeliśmy kolekcję pisanek, które w większości wykonała pani Ewa i kolekcję trofeów myśliwskich. W gospodarstwie znajduje się ,,sklepik’’, gdzie można nabyć pamiątki (wyroby twórczości ludowej i  przetwory) oraz w stodole - ciekawa ekspozycja dawnych narzędzi i sprzętów używanych w gospodarstwie rolnym i domowym. Obejrzeliśmy również stary sad, w którym pięknie kwitły jabłonie i grusze. Z zainteresowaniem słuchaliśmy ciekawych opowiastek pani Ewy na temat produkcji sera i jego historii. Na koniec pobytu oddaliśmy się zajęciom ruchowym na świeżym powietrzu, na podwórku gospodarstwa, czemu sprzyjała słoneczna, piękna pogoda. Schronienie przed upałem można było znaleźć w altanie. Tam też degustowaliśmy własnoręcznie zrobione sery, przetwory, ekologiczne owoce i napoje.  Zadowoleni i spełnieni wróciliśmy do szkoły, z poczuciem dobrze spędzonego czasu. Serdecznie dziękujemy!

• BE GLAD YOUR NOSE IS ON YOUR FACE!

• Nasza koleżanka z czwartej klasy, Amelka Sędziak, reprezentowała Szkołę Podstawową w Kuczynie podczas VII edycji Konkursu Poezji i Piosenki Angielskiej w Jabłonce Kościelnej.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach, a Amelka zdecydowała się na humorystyczny wiersz, „Be glad your nose is on your face”, który głośno i pięknie wyrecytowała podczas przesłuchań. Była jedną z najmłodszych uczestniczek i poradziła sobie świetnie, pokonując zdenerwowanie i trudności językowe. W nagrodę otrzymała dyplom uczestnictwa oraz upominki. Gratulacje!

• Słowa, które zbudowały naszą przeszłość - BÓG, HONOR,OJCZYZNA!

• Zatrzymajmy się na chwilę, aby rozważyć te trzy jakże ważne w naszej historii słowa, słowa które widniały na sztandarach, słowa, które zbudowały naszą przeszłość - BÓG, HONOR,OJCZYZNA!

Polska, w swej długiej i jak burzliwej historii, przeżywała wiele wzlotów i upadków. Po czasach kryzysu i zniewolenia, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni zatwierdził szereg reform i uchwalił nową konstytucję.

To wydarzenie nie może zostać zapomniane, więc co roku w naszej szkole z nostalgią przypominamy sobie o tych wydarzeniach, jakże doniosłych i ważnych dla każdego Polaka. Uczniowie klas IV-VIII z panią Marzeną Śliwowską przygotowali z tej okazji przedstawienie. Autorzy starali się przybliżyć najważniejsze daty, postacie i wydarzenia z tamtego okresu w dziejach Polski. W scenerii z tamtych lat rozbrzmiewały melodie takich pieśni jak: Witaj Majowa Jutrzenko, Uwierz Polsko, Hymn Konstytucji 3-ego Maja, Pieśń Konfederatów Barskich czy Rota. Ten wyjątkowy dzień przypomniał nam wszystkim, że to właśnie dzięki odwadze i poświęceniu naszych rodaków, my możemy dziś żyć w wolnej, niepodległej i demokratycznej Polsce i z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.