• BĄDŹ DUMNY, ŻE JESTEŚ POLAKIEM

          • 10 listopada 2022 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11.11 odśpiewaliśmy wspólnie nasz Hymn Narodowy – „Mazurek Dąbrowskiego” w ramach realizacji programu Szkoła do hymnu. Następnie w montażu słowno- muzycznym pt. „Bądź dumny, że Jesteś Polakiem” uczniowie klasy 8 przypomnieli wszystkim drogę Ojczyzny do niepodległości, recytowali też wiersze i wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę patriotyczną „Żeby polska była Polską”.

          • ,,WITAJCIE W NASZEJ SZKOLE!’’

          • 9 listopada bieżącego roku odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia dzieci z klasy I. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem flagowym piątka pierwszaków ślubowała być dobrymi uczniami i Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Beata Miszczuk dokonała symbolicznego pasowania na ucznia dotykając ołówkiem ramion pierwszoklasistów. Zanim jednak maluchy zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej musiały przedstawić to, czego już się w szkole nauczyły. Pani Dyrektor pogratulowała dzieciom zaprezentowanych umiejętności oraz ich wychowawczyni pani Grażynie Kordulskiej, która przygotowała pierwszaków do wspaniałego występu. Podczas uroczystości dzieci otrzymały upominki i dyplomy oraz pozowały do pamiątkowych zdjęć. Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców i bliskich. Po części oficjalnej Rodzice zaprosili nauczycieli i gości na wspaniały, słodki poczęstunek (z pysznym i pięknym tortem) oraz przygotowali pyszności i dyskotekę dla dzieci przedszkolnych i klas 0- III. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.

          • KLEKSOGRAFIA

          • Jednym z bardzo przyjemnych spotkań z książką w klasie czwartej jest cykl lekcji z „Akademią pana Kleksa” w roli głównej. Z ogromnym entuzjazmem czekaliśmy na sławną lekcję kleksografii i w piątek mogliśmy na chwilę zapomnieć o odmianie rzeczownika czy poprawności ortograficznej i dać się pochłonąć szałowi kreatywności i wyobraźni. Wykonywanie prac i słuchanie filmowych piosenek to była super zabawa, ale jeszcze więcej przyjemności i śmiechu przyniosły nam interpretacje powstałych z kleksów kompozycji. Mieliśmy szerokie pole do popisu i rzeczywiście wydawało się nam, że przenieśliśmy się na ulicę Czekoladową do słynnej szkoły. 
            Oto efekty naszej pracy.

          • KONKURS NA RYMOWANKĘ „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY” ROZSTRZYGNIĘTY!

          • Profilaktycy i mundurowi z wysokomazowieckiej Policji zorganizowali II powiatowy konkurs na rymowankę „Bezpieczna droga do szkoły”. Był on skierowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego głównym założeniem było ułożenie czterowersowej rymowanki związanej z bezpieczeństwem pieszych w ruchu drogowym, w drodze do i ze szkoły. Na konkurs nadesłano 182 prace. Z naszej szkoły zostało wysłanych 13 prac. Spośród wszystkich organizatorzy wybrali 3 najlepsze rymowanki i nagrodzili III miejscem w powiecie naszą uczennicę Aleksandrę Guzowską z klasy II. Ola otrzymała z rąk Komendanta Powiatowego Policji inspektora Tomasza Wyszkowskiego oraz Starosty Powiatu Wysokomazowieckiego Bogdana Zielińskiego dyplom, medal i atrakcyjne nagrody. Na zakończenie uroczystości dzieci odczytały swoje rymowanki. Następnie wraz z rodzicami i opiekunami zwiedziły budynek komendy w tym salę edukacyjną ,,Niebieska Przystań’’ oraz oglądały sprzęt jakim dysponują mundurowi. Pozostałe dzieci, które brały udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy i medale. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie za rok.

          • AKCJA MEiN - SZKOŁA PAMIĘTA

          • Zbliżający się listopad naturalnie skłania nasze myśli ku osobom już nieobecnym w naszym życiu. Z tej racji wybraliśmy się na pobliski cmentarz, aby zająć się grobem nieznanego żołnierza i w ten sposób oddać hołd młodym ludziom, którzy dla ojczyzny poświęcili największy dar – swoje życie. Wszyscy chętnie włączyliśmy się w porządkowanie – pieliliśmy chwasty, grabiliśmy opadłe liście i umyliśmy pomnik, aby na koniec zapalić znicze i w chwili zadumy ofiarować swoje modlitwy.

            Jak co roku nasze przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 odwiedzili pobliski cmentarz. Dzieci wspólnie z paniami pomodliły się i zapaliły znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza i tym samym oddali hołd poległym, którzy walczyli w obronie naszej ojczyzny. Uczniowie dowiedzieli się także, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

          • DZIEŃ PAPIESKI I AKCJA MILION DZIECI MODLI SIĘ NA RÓŻAŃCU

          • Każdego roku w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie świętego Jana Pawła II. W tym roku obchody tego dnia przebiegają pod hasłem BLASK PRAWDY. My ten dzień postanowiliśmy uczcić modlitwą różańcową, ponieważ Jan Paweł II szczególnie ukochał tę modlitwę. Jest to modlitwa niezwykle prosta i skuteczna. Na różańcu można wyprosić wiele łask, w tym tak bardzo potrzebny obecnie pokój na świecie. Włączając się w obchody Dnia Papieskiego, włączyliśmy się również w akcję ”Milion dzieci modli się na różańcu”. W łączności duchowej z dziećmi całego świata odmówiliśmy tajemnice bolesne różańca, a na koniec odśpiewaliśmy „Barkę”- ulubioną pieśń świętego Jana Pawła II.

          • TRZEBA MIEĆ WIELKIE SERCE, BY KSZTAŁTOWAĆ MŁODYCH LUDZI - DZIEŃ NAUCZYCIELA W NASZEJ SZKOLE

          • To hasło przyświecało obchodom naszego szkolnego Dnia Nauczyciela. Może nie jesteśmy dorośli, ale zdajemy sobie sprawę, że nauczyciel to raczej misja, a nie zawód, na który składa się nie tylko prowadzenie lekcji, ale setki innych mniejszych i większych zadań. Nauczyciel prowadzi nas przez zakamarki swojego przedmiotu, jak i przyucza do tego, co nas czeka poza murami szkoły. Dzieli się swą wiedzą, jak i sercem, i bez wahania możemy powiedzieć, że jesteśmy dużą szkolną rodziną.

            Dla naszych Nauczycieli przygotowaliśmy ciąg scenek – piękne, oficjalne życzenia, występy komediowe oraz mini koncert. Zaczęło się od recytacji wierszy, w których podziękowaliśmy za trud i cierpliwość, za energię i uśmiech, za pomoc i wsparcie naszych Pań i Panów. Następnie przedstawiliśmy scenkę „formowania się” idealnego ucznia, która wzbudziła wiele śmiechu. O to nam chodziło! Z wykorzystaniem nowej technologii nagraliśmy w tajemnicy filmiki, gdzie opowiadamy za co cenimy swoich Nauczycieli. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć ich prawdziwą i szczerą reakcję na nasze słowa. Widzieliśmy uśmiechy, nie zabrakło też łez wzruszenia. Po prezentacji multimedialnej nastąpiło wręczenie Szkolnych Oscarów Kuczyn 2022 przez uczniów klasy ósmej. Wiele emocji wzbudziły kategorie oraz nominacje, zdjęcia nagrodzonych znajdują się w galerii – zapraszamy! Zerknęliśmy również do przedszkola, gdzie czwartoklasiści przebrani na maluszki kłócili się o to, która Pani jest najlepsza. W rezultacie dowiedzieliśmy się, że niezaprzeczanie wszystkie zajmują pierwsze miejsce!

            Występ zakończyliśmy koncertem, po którym nastąpiły podziękowania Pani Dyrektor, Beaty Miszczuk. Nauczyciele i pracownicy szkoły składają również serdeczne podziękowania Rodzicom za wspaniały tort z racji obchodzonego święta.

            Nowością tegorocznego Dnia Nauczyciela była decyzja, iż otwieramy zbiórkę pieniędzy na chorego na SMA Wiktorka i zamiast okazjonalnych upominków wspieramy chłopca potrzebującego naszej pomocy. Udało nam się zebrać aż 1040 złotych. Piękny, znaczący gest!

            Dziękujemy!

          • ODKRYWAMY TAJEMNICE POŁUDNIA POLSKI W RAMACH PROGRAMU "POZNAJ POLSKĘ"

          • Błażej Kulesza

            Jest godzina szósta rano dnia 11 października 2022 roku. Uczniowie niecierpliwie czekają na odjazd autokaru, który ma ich zabrać na dwudniową wycieczkę w ramach programu ,,Poznaj Polskę”. Wszystkie zaspane, lecz podekscytowane twarze wyglądają przez okno, wyczekując na wyruszenie autokaru do Krakowa. Chwilę później autokar rusza.

            Około godziny czternastej dojechaliśmy do Krakowa. Czekając na Panią przewodnik, z daleka podziwialiśmy Zamek Królewski na Wawelu, znajdujący się po drugiej stronie Wisły. Później udaliśmy się pod pomnik Smoka Wawelskiego i na wieżę zegarową na Wawelu.

            Następnie poszliśmy na Rynek Główny, gdzie widzieliśmy Sukiennice, Pomnik Adama Mickiewicza, Bazylikę Mariacką oraz ołtarz Wita Stwosza.

            Pod koniec dnia pojechaliśmy do Łagiewnik, gdzie widzieliśmy ogromne Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, oraz udaliśmy się do Wieliczki, gdzie był hotel.

            Drugiego dnia poszliśmy do Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie oprowadzał nas Pan przewodnik. Widzieliśmy tam figury solne, które przedstawiały dawne procesy wydobywania soli, a także liczne korytarze, których ściany były z soli.

            W następnej kolejności pojechaliśmy do Parku Ojcowskiego, gdzie widzieliśmy Maczugę Herkulesa i gdzie spacerowaliśmy podziwiając krajobraz.

            Na koniec wycieczki zajechaliśmy do McDonalda, gdzie otrzymaliśmy darmowy zestaw od organizatorów wycieczki.

            To była udana wycieczka i bezpiecznie wróciliśmy do Kuczyna.

             

            Maciej Krawczyk

            W dniach jedenastego i dwunastego października klasy 4-8 naszej szkoły brały udział w wycieczce dwudniowej do Krakowa i Wieliczki.

            Na wycieczkę wyjechaliśmy o szóstej rano, a nasza podróż trwała siedem godzin, więc o trzynastej byliśmy już na miejscu w Krakowie. Pierwsze, co zobaczyliśmy, był Smok Wawelski, który zieje ogniem, pod którym zrobiliśmy zdjęcia i poszliśmy dalej. Następnie weszliśmy na Wawel i zwiedzaliśmy katedrę, w której zobaczyliśmy dzwon Zygmunta oraz miejsca pochówku wielu znanych osób. Następnie udaliśmy się na rynek główny w Krakowie. Byliśmy tam w Kościele Mariackim oraz w Sukiennicach. Później przejechaliśmy do Łagiewnik, gdzie widzieliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Gdy wróciliśmy z Sanktuarium, pojechaliśmy do Wieliczki, gdzie zakwaterowaliśmy się w hotelu i zjedliśmy obiadokolację, po czym poszliśmy spać. Następnego dnia, gdy wstaliśmy zjedliśmy śniadanie, po czym się wykwaterowaliśmy. Poszliśmy pieszo do kopalni soli w Wieliczce. Przewodnik oprowadzał nas tam po wielu tunelach i odpowiadał jak wygląda oraz wyglądała praca górnika w kopalni soli. Widzieliśmy także kaplicę świętej Kingi, która znajduje się sto metrów pod ziemią. Później pojechaliśmy do Ojcowskiego Parku Narodowego w którym widzieliśmy Zamek na Pieskowej Skale oraz Maczugę Herkulesa. Po powrocie ze spaceru po Ojcowskim Parku Narodowym udaliśmy się w podróż powrotną do domu. Na miejsce dojechaliśmy około godziny 22:30

            Wycieczka bardzo mi się podobała i pojechałbym na nią jeszcze raz.

             

            Martyna Jóźwiak

            W dniach 11-12 października tego roku klasy 4-8 uczestniczyły w wycieczce szkolnej Kraków-Łagiewniki-Wieliczka-Ojcowski Park Narodowy. Wycieczka została zorganizowana, aby uczniowie jak i opiekunowie, mogli chociaż na chwilę oderwać się od ciągłych lekcji.

            Pierwszego dnia z pomocą przewodnika zwiedzaliśmy Katedrę na Wawelu, a następie Główny Rynek, na którym zobaczyliśmy: pomnik Adama Mickiewicza, płytę, na której Tadeusz Kościuszko składał swoją przysięgę, Sukiennice oraz Bazylikę Mariacką - jeden z najważniejszych kościołów Krakowa z najpiękniejszym ołtarzem głównym.

            Następnie w programie był przejazd do Łagiewnik, gdzie oglądaliśmy: Zabytkowy zespół klasztorny, Kaplicę św. Józefa, obraz Jezusa Miłosiernego, relikwie siostry Faustyny, Bazylikę, a na koniec celę św. Faustyny. Końcowym miejscem tego dnia był hotel Solny w Wieliczce, w którym, po zakwaterowaniu, zjedliśmy obiadokolację oraz spędziliśmy noc.

            Kolejnego dnia, po zjedzeniu śniadania nasza grupa została wykwaterowana z hotelu. Następnie spacerem ruszyliśmy do Kopalni Soli w Wieliczce, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W kopalni zwiedzaliśmy jej trzy poziomy, najniżej byliśmy 135 metrów pod ziemią.

            Zgodnie z planem kolejny był przejazd do Ojcowskiego Parku Narodowego. Po dotarciu na miejsce zwiedzaliśmy kolejno: Maczugę Herkulesa, zamek na Pieskowej Skale, igłę Deotymy i Bramę Krakowską.

            Na zakończenie odwiedziliśmy McDonald’ a, w którym otrzymaliśmy zestaw happy meal.

            Uważam, że wycieczka była warta poświęcenia naszego czasu, ponieważ zwiedziliśmy dużo różnych, ciekawych i niezwykłych miejsc. Była to ciekawa forma ,,lekcji” i jest to niezapomniane przeżycie dla wszystkich uczestników.

             

            Oliwia Bazylewicz

            W dniach 11-12 października uczniowie klas 4-8 pojechali na wycieczkę w ramach programu „Poznaj Polskę”.

            Podróż rozpoczęła się o godzinie szóstej, gdzie wyruszyliśmy w stronę Krakowa. Dojechaliśmy około godziny 14 i razem z przewodnikiem poszliśmy w stronę Katedry na Wawelu. Zobaczyliśmy tam groby królów polskich, również grób marszałka Józefa Piłsudskiego, prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki, widzieliśmy też dzwon Zygmunta. Następnie skierowaliśmy się w stronę Rynku Głównego, gdzie widzieliśmy pomnik Adama Mickiewicza i Sukiennice. Mieliśmy też tam czas wolny na kupienie pamiątek. Zwiedzanie zakończyliśmy wejściem do Bazyliki Mariackiej, gdzie widzieliśmy piękny ołtarz. Około godziny siedemnastej pojechaliśmy w stronę Łagiewnik, gdzie zobaczyliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Później pojechaliśmy do hotelu w Wieliczce. Następny dzień zaczęliśmy od spaceru do kopalni soli w Wieliczce. W kopalni widzieliśmy kilka pomników wykonanych z soli m.in. Jana Pawła II, Mikołaja Kopernika, Józefa Piłsudskiego. Po wyjściu z kopalni mieliśmy kilka minut na kupienie pamiątek. Później udaliśmy się w kierunku Zamku na Piaskowej Skale i Maczugi Herkulesa. Po zrobieniu sobie kilku zdjęć na tle Maczugi Herkulesa i Zamku na Pieskowej Skale wyruszyliśmy w kierunku Kuczyna.

            Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, lecz też wielu ciekawych wspomnień. Wszyscy wróciliśmy szczęśliwi i pełni wrażeń, choć zmęczeni. Na pewno często będziemy wspominać przeżyte przez nas przygody w Krakowie i jego okolicach.

             

            Rafał Boratyński

            Dnia jedenastego października 2022 roku miała miejsce dwudniowa wycieczka szkolna, w której brali udział uczniowie od klasy czwartej do ósmej oraz czterech opiekunów. Wyjazd odbył się dzięki programowi „Poznaj Polskę”.

            Autokar podjechał na parking niedaleko kościoła w Kuczynie o 5:45. O godzinie 6:00 wyjechaliśmy z Kuczyna do Krakowa. Po drodze zatrzymaliśmy się na stacji paliw. W Krakowie mieliśmy spotkanie z naszym przewodnikiem. Następnie zwiedzaliśmy Katedrę na Wawelu, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, płytę przysięgi Tadeusza Kościuszki, oraz Bazylikę Mariacką. Następnie mieliśmy czas wolny na jedzenie oraz zakup pamiątek. Później pojechaliśmy do Łagiewnik, gdzie również mogliśmy zakupić pamiątki. O 18:30 zakwaterowaliśmy się w hotelu Solny w Wieliczce. O 19:00 jedliśmy obiadokolację, następnie poszliśmy do swoich pokoi. Następnego dnia o 7:45 jedliśmy śniadanie. Następnie o 8:15 zostaliśmy wykwaterowani. Naszym kolejnym celem była Kopalnia Soli w „Wieliczce”, gdzie zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, także dowiedzieliśmy się dużo interesujących rzeczy. O 13:00 kolejnym miejscem, które zwiedzaliśmy był zamek na Pieskowej Skale. Potem poszliśmy do Maczugi Herkulesa. Na końcu pojechaliśmy do McDonald’s, gdzie każdy uczestnik dostał darmowy zestaw. Podczas powrotu kilka razy zajechaliśmy na stację paliw. W autokarze śpiewaliśmy piosenki, panowała miła atmosfera. O 23:00 przyjechaliśmy do Kuczyna.

            W mojej ocenie, wyjazd uważam za udany. Dowiedzieliśmy się wielu informacji na temat Kopalni Soli w „Wieliczce” oraz wielu historycznych miejscach i faktach.

             

            Jakub Maksimczuk

            Dnia jedenastego października klasy od czwartej do ósmej szkoły podstawowej w Kuczynie wyjechały na wycieczkę szkolną do Krakowa i Wieliczki. Wyjazd autokarem rozpoczął się około 6 rano, przebiegł i zakończył się bezproblemowo. Naszymi opiekunami, którzy zadbali o porządek w trakcie wycieczki szkolnej byli: pan Paweł Miszczuk, pani Beata Miszczuk, pani Milena Niemyjska i pani Marzena Śliwowska.

            Po dotarciu wszyscy poszliśmy zwiedzać Kraków z przewodniczką, która opowiadała nam dużo o historii tego miasta. Zwiedziliśmy tam bardzo ważne dla naszego narodu miejsca oraz zrobiliśmy na ich tle liczne zdjęcia. W Krakowie też mieliśmy przyjemność kupić sobie rzeczy, co dla wielu osób będących na tej wycieczce było największą atrakcją w tym mieście. Po wyjechaniu z Krakowa pojechaliśmy do hotelu w Wieliczce, gdzie przydzielono nam pokoje, w których czekaliśmy na kolację, która składała się z zupy pomidorowej, ziemniaków, surówki i kotletów. Po kolacji graliśmy i rozmawialiśmy aż do godziny dwudziestej drugiej, kiedy rozpoczęła się cisza nocna.

            W nocy było całkiem zimno, ale większość z nas obudziła się z siłą, by zwiedzać słynne kopalnie soli w Wieliczce. Spacer po kopalniach był wycieńczającym, ale również pamiętnym przeżyciem, zrobiłem tam wiele pięknych zdjęć i się bardzo dużo dowiedziałem. Po tych wydarzeniach pojechaliśmy autokarem w okolice Maczugi Herkulesa i chodziliśmy tam spacerem, ale jednak nie było to przyjemne, gdyż byłem zmęczony po chodzeniu w kopalniach i cały czas marzyłem o powrocie do autokaru i odjeździe.

            Gdy już odjechaliśmy, zmierzaliśmy do MC Donalds, który dla prawie każdego był główną atrakcją. Najedzeni, śpiewając, odjechaliśmy pod kościół w Kuczynie, skąd też i odjechaliśmy. Wróciliśmy około godziny dwudziestej trzeciej. W domu opowiedziałem rodzicom o wycieczce i powiesiłem magnesy, które tam kupiłem. Sądzę, że ta wycieczka była bardzo ciekawa i chciał bym zwiedzić miejsca, w których byliśmy ponownie.


            Weronika Wyszyńska

            Dnia 11 i 12 października 2022 całą klasą, jak i z kolegami i koleżankami z IV,V i VI klasy wybraliśmy się na wycieczkę do Krakowa. Pojechało z nami czterech opiekunów. Zbiórka była pod kościołem o godzinie 5.45, a autokarem do Krakowa wyruszyliśmy około godziny 6.00.

            Jechaliśmy około siedem godzin i w trakcie podróży mieliśmy 30-minutowe przerwy na toaletę i zakupy. Pierwszą atrakcją była Katedra na Wawelu, którą zwiedzaliśmy razem z przewodnikiem. Gdy zwiedziliśmy już wszystko, zmęczeni pojechaliśmy do Hotelu Solnego - od razu położyłam się spać. Hotel był naprawdę luksusowy. Następnego dnia, około godziny 8.00, jedliśmy śniadanie. Po śniadaniu spakowaliśmy wszystkie rzeczy do walizek i zanieśliśmy do autokaru. Zwiedzaliśmy zabytkową kopalnię solną w Wieliczce. Schodziliśmy po schodach 55 pięter do dołu do kopalni soli. Zmęczyliśmy się, lecz daliśmy radę. Zgodnie z planem następnie zwiedzaliśmy Zamek na Pieskowej Skale i spacerowaliśmy do Maczugi Herkulesa, później kupiliśmy pamiątki. Na zakończenie, gdy już wracaliśmy do domu, zajechaliśmy do McDonalda. W trakcie powrotu do domu w autokarze była bardzo miła atmosfera - śpiewaliśmy piosenki i było zabawnie.

            Wycieczka była bardzo interesująca, dowiedziałam się nowych i ciekawych rzeczy na temat Krakowa. Jestem pewna, że tej wycieczki nigdy nie zapomnę. Mam nadzieję że jeszcze pojedziemy w okolice Krakowa.

             

            Michał Łapiak

            Dnia 11 i 12 października 2022r. odbyła się wycieczka do Krakowa . Spod parkingu w Kuczynie o godz. 6.00 wyjechał autokar, którym udaliśmy się do Krakowa.

            Dojazd zajął nam kilka godzin. Około 13.00 dotarliśmy na miejsce, zrobiliśmy sobie zdjęcia i czekaliśmy na panią przewodnik. Po kilku minutach zaczęliśmy zwiedzanie z panią przewodnik zamku na Wawelu. Poznaliśmy tak historię, ciekawostki i zdobyliśmy wiele informacji. W ten sposób chodziliśmy i zwiedzaliśmy zamek, stare kościoły, dzwon Zygmunta. Tego samego dnia już pod wieczór dotarliśmy do hotelu „Solny” w Wieliczce, pożegnaliśmy się z panią przewodnik. Dostaliśmy tam obiadokolację i był tam nasz nocleg. Tak minęła nam noc. Z rana dostaliśmy śniadanie, wymeldowaliśmy się z hotelu. O 8.00 poszliśmy do kopalni soli w Wieliczce. Poznawaliśmy, jak się kiedyś wydobywało sól, jak pracowało się pod ziemią. Po zakończeniu zwiedzania, wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy dalej zwiedzać Ojcowski Park Narodowy. Dołączyła do nas pani przewodnie, zwiedzaliśmy z nią Maczugę Herkulesa i nie tylko, widzieliśmy stare skały z przed tysięcy lat. Około 14.00 zakończyliśmy zwiedzać, wsiedliśmy do autokaru i udaliśmy się w drogę powrotną. W trakcie powrotu zrobiliśmy sobie przystanek. Zajechaliśmy do Mcdonal’s gdzie czekały dla nas darmowe zestawy. ale i tak kupiliśmy jeszcze więcej dla siebie. Spędziliśmy tam dłuższą chwilę i później wracaliśmy już prosto do Kuczyna. Około 23.00 dotarliśmy na miejsce.

            Chętnie pojechalibyśmy jeszcze raz.

             

            Miłosz Sienkiewicz

            W dniach 11.09-12.09.2022 odbyła się wycieczka do szkolna do Krakowa i Wieliczki. Uczestnikami byli uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej w Kuczynie wraz z wybranymi nauczycielami. Ja też uczestniczyłem w tej wycieczce jako uczeń.

            Zebraliśmy się przy kościele w Kuczynie. Wyruszyliśmy równo o 6:00 i jechaliśmy 8 godzin. Jako pierwszą zwiedzaliśmy Katedrę Wawelską, a następnie Kościół Mariacki, Rynek Główny w Krakowie, a na koniec zwiedzaliśmy Sanktuarium Miłosierdzia w Łagiewnikach. Nocowaliśmy w hotelu Solnym w Wieliczce.

            Obudziliśmy się o 7:00, po śniadaniu poszliśmy do kopalni soli w Wieliczce, a następnie przejechaliśmy do Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie spacerowaliśmy przez kilka godzina pod opieką przewodnika. Pojechaliśmy potem do Mcdonalda, a po obiadokolacji wyruszyliśmy do domów.
            Wycieczka była ciekawa i fajna, bardzo dużo chodziliśmy (głównie drugiego dnia), ale było warto. Na pewno pojechałbym raz jeszcze. Polecam wszystkim, którzy jeszcze nie byli.
             

            Emilia Boratyńska

            Nasza wycieczka zaczęła się od wyruszenia na parking o godzinie szóstej rano.

            W czasie podróży przejeżdżaliśmy przez piękne miasta.

            Gdy już dojechaliśmy do Krakowa, spotkaliśmy się z naszą przewodniczką i zwiedzaliśmy miasto.

            Następnie zwiedzaliśmy Wawel oraz Kościół Mariacki. Następnie pojechaliśmy do wyczekiwanego hotelu w Wieliczce (hotel „Solny”), w którym się zakwaterowaliśmy. Po rozpakowaniu się w pokojach, poszliśmy na obiadokolację.

            Rano po śniadaniu poszliśmy do kopalni soli, gdzie zwiedzaliśmy i schodziliśmy po schodach, by dostać się właśnie do kopalni. W końcu mieliśmy przerwę, więc mogliśmy zjeść, napić się oraz zrobić zdjęcia. Po tej przerwie dalej zwiedzaliśmy kopalnię. Po wielu godzinach pojechaliśmy autokarem do Maczugi Herkulesa oraz do Ojcowskiego Parku Narodowego. Widzieliśmy skały oraz Maczugę Herkulesa. Chodziliśmy i zwiedzaliśmy.

            Mieliśmy kolejną, przerwę większość osób poszła kupić sobie jedzenie oraz picie.

            Po posiłku w MCdonaldzie wyjechaliśmy do domu. Około godziny 23 byliśmy już na parkingu przy kościele w Kuczynie.

            Tak skończyła się nasza wycieczka szkolna.

             

            Sebastian Gontarczuk

            11 października 2022 roku rozpoczęła się wycieczka do Krakowa, w której zwiedzaliśmy razem z przewodnikiem Kraków , a tam Katedrę na Wawelu, Rynek Główny (Sukiennice), Kopalnię Soli w Wieliczce, Pieskową Skałę, Maczugę Herkulesa. Opiekunami wycieczki byli Pan Paweł Miszczuk, Pani Milena Niemyjska, Pani Marzena Śliwowska oraz Pani Dyrektor Beata Miszczuk.

            Pierwszego dnia, o godzinie 6:00 wyruszyliśmy do Krakowa. O godzinie 14:00 dotarliśmy do celu i spotkaliśmy się z przewodniczką, Panią Różą, i zwiedziliśmy słynne krakowskie punkty turystyczne: Katedrę na Wawelu, a potem Rynek Główny, Sukiennice (pomnik Adama Mickiewicza, Tadeusza Kościuszki, Bazylikę Mariacką). Później był czas wolny na kupienie pamiątek. O godzinie 17:30 przejechaliśmy do Łagiewnik (zabytkowy zespół klasztorny, Kaplica św. Józefa, Obraz Jezusa Miłosiernego, Relikwie Siostry Faustyny, Bazylika, Cela św. Faustyny) i o godzinie 18:30 zakwaterowaliśmy się w 3-gwiazdkowym hotelu „Solny”. O 19:00 zjedliśmy obiadokolację. Drugiego dnia, o godzinie 7:45 zjedliśmy śniadanie i około godziny 8:20 wykwaterowaliśmy się z hotelu, żeby zwiedzać Kopalnię Soli w Wieliczce. Około godziny 13:00 zwiedzaliśmy zamek na Pieskowej Skale, a później poszliśmy spacerem w kierunku Maczugi Herkulesa. W drodze powrotnej zjedliśmy posiłek w MC Donald’s . Przed północą przyjechaliśmy pod kościół w Kuczynie, skąd nas mieli odebrać rodzice.

            Moim zdaniem wycieczka była bardzo fajna oraz przebiegła w miłej atmosferze. W hotelu było dobre jedzenie oraz miła obsługa. Mam nadzieję, że kiedyś jeszcze będzie taka wycieczka.

          • LEKCJA-PRZYPOMINAJKA O BEZPIECZEŃSTWIE NA DRODZE

          • W piątek, 23 września, odwiedziły nas przedstawicielki policji i dyskutowały z nami o zasadach bezpiecznego zachowania na drodze. Przypomniały, jakie mamy obowiązki jako uczestnicy ruchu drogowego, a wszystko uzupełniły bardzo ciekawą prezentacją multimedialną. 

          • Z WIZYTĄ U WYSOKOMAZOWIECKICH POLICJANTÓW

          • W czwartek 15.09.2022 r. dzieci z klas 0-3 odwiedziły Komendę Powiatową Policji w Wysokiem Mazowieckiem. Celem wycieczki było poznanie pracy policjantów, zwiedzenie budynku komendy i przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. W czasie spotkania dzieci mogły obejrzeć policyjne radiowozy i sprzęt, jakim dysponuje policja oraz policyjne pieski. Po zajęciach w sali edukacyjnej każde dziecko zdało egzamin z zasad bezpiecznego poruszania się po drodze i otrzymało element odblaskowy. Podczas spaceru po naszym mieście powiatowym dzieci zobaczyły budynek Starostwa Powiatowego oraz budynek Urzędu Gminy Wysokie Mazowieckie. Dzieciom przypadł do gustu plac zabaw w parku miejskim. Zabawa była wyśmienita.

          • SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022

          • Każdego roku nasza szkoła bierze udział w akcji sprzątania świata, uczniowie przedszkola i  klas 0-VIII zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej. Dzieci doskonale wiedziały jaki odpad należy wrzucić do danego pojemnika. Akcja miała na celu wzbudzić i wzmacniać świadomość ekologiczną uczniów oraz odpowiedzialność za środowisko naturalne.

          • BOHATERON – WŁĄCZ HISTORIĘ!

          • BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

            W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do tej ogólnopolskiej kampanii. Dla uczniów zorganizowane zostały zajęcia i warsztaty. W klasie czwartej i piątej pod nazwą - „Mały” roznosiciel nadziei, w klasie szóstej i ósmej – Powstanie Warszawskie.

            Poprzez czynny udział w zajęciach na temat: „W hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego” uczniowie rozwijali zainteresowania historią Polski. Realizowanie zadań pozwoliło uczestnikom przede wszystkim oddać hołd zasłużonym Ojczyźnie ludziom, a także zgłębić pojęcie patriotyzmu. W trakcie działań edukacyjno - wychowawczych uczniowie poznali fakty dotyczące przebiegu jednej z największych akcji militarnych Armii Krajowej, nauczyli się rozpoznawać symbole związane z powstaniem. Wykonali plakaty tematyczne, na których odtworzyli informacje pozyskane na zajęciach. Dodatkowo wirtualny spacer po muzeum Powstania Warszawskiego, a także słuchanie i śpiewanie pieśni popularnych w czasie powstania, było dobrym sposobem na zachęcenie uczniów do pogłębienia wiedzy w tym temacie. Zwieńczeniem pracy jest wystawa szkolna poświęcona bohaterom Powstania Warszawskiego.

          • POMÓŻMY KINDZE WRÓCIĆ DO ZDROWIA

          • W TYM TYGODNIU (19-23.09.2022) W NASZEJ SZKOLE ORGANIZUJEMY ZBIÓRKĘ PIENIĘDZY DO SKARBONEK KLASOWYCH NA RZECZ CHOREJ NA NOWOTWÓR SZESNASTOLETNIEJ KINGI NIEMYJSKIEJ Z SZEPIETOWA.
            ZEBRANE PIENIĄDZE PRZEKAŻEMY W PIĄTEK 23.09.2022 NA KONTO:
            https://www.siepomaga.pl/kinga-niemyjska

          • POKAZ HISTORYCZNY GRUPY ARTYSTYCZNEJ „REKONSTRUKTO”

          • W dniu 20.09.2022 r. naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna „Rekonstrukto", która zaprezentowała zebranym uczniom pokaz historyczny pod tytułem „Życie i kultura średniowiecza”. Uczniowie mogli zapoznać się z kulturą i zwyczajami rycerskimi w Europie. Poznali elementy zbroi rycerskiej, obejrzeli inscenizację pasowania na rycerza oraz dowiedzieli się jakimi cechami powinien odznaczać się rycerz.  Każdy uczestnik mógł zapoznać się z rekwizytami takimi jak repliki mieczy, zbroi, buzdyganów, kopii, korbaczy, kolczugi oraz toporów. Pokaz dostarczył wszystkim wielu wrażeń, szczególnie zapierające dech w piersiach pojedynki oraz prawo dawne, czyli narzędzia tortur. Bez wątpienia największą atrakcją dla dzieci i młodzieży była też możliwość obejrzenia z bliska zgromadzonych przedmiotów o tematyce wojskowej - repliki broni, sprawdzić jak ciężki był to sprzęt, mogli także zadawać pytania prowadzącym, by pogłębić swoją wiedzę historyczną. Pokaz zakończył się antywojennym przesłaniem szczególnie ważnym w obecnej sytuacji.

          • TYDZIEŃ PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH

          • W dniach 12.09.2022 r. - 16.09.2022 r.  w naszej szkole zostały podjęte działania w ramach „Tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych". Akcja była organizowana pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym. Miała ona na celu przekazanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych.
            W ramach akcji wyeksponowano gazetkę informacyjną na korytarzu szkolnym. Zorganizowano stoisko z materiałami informacyjnymi dla uczniów i rodziców. Przeprowadzono zajęcia z wychowawcą i pedagogiem z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez MEiN i GIS. 

          • WITAJCIE PO WAKACJACH!

          • Powrót do szkoły po letnich wakacjach to zawsze wielkie przeżycie, dlatego wszystkim uczniom życzymy, aby osiągnęli swoje cele w bieżącym roku szkolnym i z wieloma sukcesami na koncie przywitali kolejne wakacje :)

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Kuczynie
      • spkuczyn@klukowo.pl, spkuczyn@wp.pl
      • 862772903
      • Szkoła Podstawowa w Kuczynie, Kuczyn 69, 18-214 Klukowo Poland
      • mgr Beata Miszczuk