28 października 2021r społeczność szkolna przyjęła w poczet braci uczniowskiej ośmiu uczniów klasy pierwszej. Ze względu na obostrzenia sanitarne uroczystość odbyła się w okrojonej liczbie zaproszonych gości. Pierwszoklasiści po uprzednim wykazaniu się posiadanymi umiejętnościami, złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Uroczystości towarzyszyła dostojna i wyniosła atmosfera, ale nie zabrakło też elementów humorystycznych. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne, a także książeczki oszczędnościowe z wkładem na dobry początek oszczędzania w SKO oraz upominki z Banku Spółdzielczego, z którym szkoła współpracuje. Uwieńczeniem uroczystości był ogromny i przepyszny tort przygotowany przez rodziców oraz mnóstwo słodkości,które znikały w błyskawicznym tempie. Liczymy, że pierwszaki dotrzymają obietnicy i będą wzorowymi uczniami.
ŚLUBOWANIE KLASY I
- 25
WYCIECZKA DO WARSZAWY
Dnia 7 października 2021r. uczniowie kl. IV naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Zwiedzili Centrum Nauki Kopernik, a w Planetarium – obejrzeli seans „Szybciej niż Światło”, spacerowali Krakowskim Przedmieściem i ulicami Starego Miasta. Przechodzili obok Pałacu Prezydenckiego. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza obejrzeli zmianę warty. Byli też przy pomniku Małego Powstańca i Syrenki. Pani przewodnik opowiadała różne ciekawostki związane z oglądanymi miejscami. Zadowolone i pełne wrażeń dzieci wróciły wieczorem do domu. Wycieczka była bardzo ciekawa i udana. Dziękujemy!
8
WSZYSTKO NAS DZIŚ ROZWESELA, BO JEST DZIEŃ NAUCZYCIELA
Nauczyciel to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie,
bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to,
co w nim najlepsze, cudzym dzieciom?
Deanna Beisser
W szkolnym życiu odchodzimy wiele wyjątkowych dni, ale chyba każdy zgodzi się, że jednym z tych najbardziej wyjątkowych jest Dzień Nauczyciela. Raz w roku mamy szansę prawdziwie i szczerze pokazać, kim są dla nas nasi Nauczyciele i dać tej wdzięczności wydźwięk w postaci części artystycznej, do której zawsze staramy się przygotować najlepiej jak potrafimy.
Tegorocznemu Dniu Nauczyciela patronowały humor i wizja szkoły przedstawiona odrobinę w „krzywym zwierciadle”. Aktorzy-nauczyciele trafili przed stolik komisji, gdzie ubiegali się o awans i byli przepytywani jak uczniowie. Byliśmy również świadkami dwóch scenek rodzajowych: walki z samym sobą podczas rannego wstawania do szkoły oraz programu informacyjnego „Szkolne Interwencje”, podczas którego nasz kolega, Maciek, przeprowadził szereg wywiadów z przedstawicielami szkolnych społeczności – uczniów, obsługi i nauczycieli, co spotkało się z wielkim aplauzem publiczności. Śmialiśmy się głośno z naszych przyzwyczajeń, wymówek, lenistwa i innych szkolnych przewinień. Nasi młodsi koledzy i koleżanki recytowali wiersze i nie możemy nie wspomnieć o wspaniałym występie Amelki, która zaśpiewała piosenkę o zawodzie nauczyciela, tak trudnym, a równocześnie pięknym i z misją.
Część artystyczną zakończyła piosenka w wykonaniu naszych koleżanek z klas VII i VIII – słowami Ani Wyszkoni jeszcze raz podziękowaliśmy Nauczycielom za nieustającą chęć pomagania nam w zdobywaniu świata.
Pani Dyrektor Beata Miszczuk również skierowała w stronę swojej kadry oraz pracowników podziękowania za zaangażowanie w funkcjonowanie szkoły – naszego drugiego domu.
Drodzy Nauczyciele, Emeryci, Pracownicy Szkoły – DZIĘKUJEMY:):)
26
ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA NAUCZYCIELA
DZIEŃ CHŁOPAKA W PRZEDSZKOLU
Dzień Chłopaka
W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach
w życiu rodziny czy życiu szkoły.
Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września.
W tym dniu dziewczynki
wręczały chłopcom upominki, krawaty super chłopaka i ołówki ,
złożyły życzenia.
Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.
SPRZĄTANIE ŚWIATA CZAS ZACZĄĆ... OD NAJBLIŻSZEGO OTOCZENIA
„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie” – powiedział Mahatma Gandhi.
Te słowa towarzyszyły nam podczas tegorocznej akcji sprzątania świata, która miała miejsce 23 września. Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy w pełni odpowiedzialni za stan i wygląd naszego otoczenia, że każde bezrefleksyjnie rzucone na ziemię śmieci pociągają za sobą negatywne konsekwencje, a i tak zdarza nam się o tym zapominać. Coroczne akcje są wspaniałą okazją, żeby oczyścić teren wokół szkoły oraz jej najbliższe otoczenie ze śmieci oraz uświadomić sobie, że każdy z nas, od malucha do starszaka z ósmej klasy, ma wpływ na czystość środowiska. Zmiany zaczynamy od siebie, a małymi kroczkami, każdą decyzją o nieupuszczeniu butelki czy opakowania na ziemię budujemy piękniejszą, ekologiczną wersję swojej małej ojczyzny.
Zapraszamy do galerii, gdzie można obejrzeć efekty naszej pracy.
3
OSTROŻNOŚCI NIGDY DOSYĆ, CZYLI SPOTKANIE Z POLICJĄ
Rozpoczynający się rok szkolny to nie tylko powrót do nauki i lekcji, ale również doskonała okazja, aby przypomnieć sobie najważniejsze zasady bezpieczeństwa oraz zasady odpowiedzialności. Nikt tego lepiej nie zrobi niż policja, więc w trzecim tygodniu września zawitali do nas starszy dzielnicowy Jerzy Łuniewski i sierżant Paulina Wyszkowska. Bardzo obrazowo i szczerze rozmawiali z nami na temat praw i obowiązków nas jako uczestników ruchu drogowego, aktywnych internautów oraz uczniów. Mieliśmy okazję, żeby poznać typowe wyposażenie funkcjonariusza policji i posłuchać jak wygląda proces zatrzymania osób naruszających bezpieczeństwo. Nasi młodsi koledzy otrzymali odblaski, żeby w pełni bezpiecznie docierać do domu, gdy popołudnia coraz bardziej się skracają. Dziękujemy za te cenne lekcje, wiemy, że ostrożności nigdy dosyć i zawsze warto przypominać sobie zasady, które mogą uratować czyjeś życie lub zdrowie.
3
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
Z ogromnym utęsknieniem czekaliśmy na wakacje, ale wszystko, co dobre, szybko się kończy, więc zanim się obejrzeliśmy, przywitał nas wrzesień.
Pierwszy dzień szkoły upłynął nam na spotkaniach z nauczycielami, zapoznaniu się z planem lekcji, przygotowaniem zestawu podręczników oraz na wymianie wakacyjnych wspomnień. Mimo deszczowej aury, przyszliśmy do szkoły po raz pierwszy w tym roku pełni energii, chętni na nowe wyzwania i z całkiem świeżym zestawem celów do osiągnięcia. Oby wszystkie doczekały spełnienia!
Pani Dyrektor serdecznie wszystkich przywitała na sali gimnastycznej i życzyła owocnej pracy zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Podkreśliła, że wytężona i ciężka praca przynosi efekty, co przełożyło się na wysokich wynikach egzaminu ósmoklasisty w poprzednim roku szkolnym. Po ogólnym spotkaniu rozeszliśmy się do klas na spotkania z wychowawcami.
Życzymy sobie wytrwałości i niesłabnącego optymizmu, a naszym nauczycielom wiele cierpliwości w nowo zainaugurowanym roku szkolnym 2021/2022.
WAKACJE Z MATZOO 2021
Szanowni Państwo.
Chcemy zaprosić Państwa uczniów do podjęcia wyzwania rozwiązywania w trakcie wakacji jednego zadania matematycznego dziennie. Począwszy od 1 lipca na ucznia będą czekały 62 zadania do rozwiązania w naszym serwisie internetowym, o stopniu trudności odpowiednim do jego wieku (klasy 1-8). UWAGA: każde zadanie będzie dostępne tylko przez jeden dzień. Po wakacjach każdy uczestnik, który rozwiąże prawidłowo co najmniej 20 zadań dostanie dyplom w wersji elektronicznej (plik PDF), a każdy uczestnik, który rozwiąże co najmniej 40 zadań - dyplom elektroniczny z wyróżnieniem.
Projekt ma być dla uczniów przede wszystkim dobrą zabawą. Chcemy urozmaicić dzieciom wakacje. A także pomóc w wyrobieniu nawyku systematycznej nauki. Pod hasłem “Pobaw się z nami w wakacje” chcemy przemycić to, co dobre, a wynikające z codziennej powtórki. Tak, aby te dzieci, które tego potrzebują, wykorzystały wakacyjny czas na naukę. Dzięki temu nie będzie mowy o lęku przed nowymi zagadnieniami, czekającymi na dzieci od września. Projekt kierujemy także do matematycznych zapaleńców, którzy uwielbiają matematykę i nie chcą się z nią rozstawać z powodu wakacji. Dzieci te będą mogły dać upust swojej pasji i angażować się w matematyczne wyzwania.
Więcej informacji o projekcie “Wakacje z Matzoo” oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie:
Pozdrawiamy serdecznie.
Twórcy Matematycznego Zoo
Fundacja Rozwoju Edukacji Matematycznej
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
Kończący się rok szkolny 2020/2021 był dla nas wszystkich rokiem trudnym i wymagającym od nas jeszcze większej samokontroli i motywacji. Po miesiącach wypełnionych obowiązkami, pracami i wyzwaniami nadszedł dzień, kiedy zamkniemy ten rozdział, by móc porządnie wypocząć i odreagować wszystkie trudy.
Czekaliśmy na piątek 25 czerwca, a gdy już nadszedł i szliśmy do szkoły odświętnie ubrani – jakby nas zaskoczył. To już? Już możemy oddać podręczniki do biblioteki? Już dziś posprzątamy szafki? To dziś po raz ostatni w bieżącym roku usłyszymy dzwonek?
Tak!
Naszym zwyczajem rozpoczęliśmy ten dzień od Mszy Świętej, a zaraz po niej ruszyliśmy do szkoły. Pani Dyrektor, Beata Miszczuk, przywitała nas, dziękując wszystkim za ten rok pracy oraz z dumą wręczyła nagrody tym, którzy w potyczkach ze zdalnym nauczaniem wyszli zwycięską ręką.
Dziś spotkaliśmy się po raz ostatni z koleżankami i kolegami z klasy ósmej. Dla nich ten dzień to ostatnie przejścia po szkolnych korytarzach, gdyż (trochę smutni, lecz o wiele bardziej dumni) wypuszczamy ich w świat dalszej nauki. Życzymy szczęścia, gdziekolwiek skierujecie swe kroki. Jesteśmy pewni, że nie zawiedziecie nas i dobrego imienia naszej szkoły, co zaświadczyliście uroczystym ślubowaniem.
Po części oficjalnej, podczas której oklaskiwaliśmy naszych kolegów i koleżanki z największymi sukcesami na koncie, skierowaliśmy się do klas, gdzie otrzymaliśmy swoje świadectwa. Na koniec życzyliśmy sobie wspaniałych wakacji wypełnionych niesamowitymi przygodami w gronie rodziny i przyjaciół oraz odpoczynku, na który zasłużyliśmy bez dwóch zdań.
Od dziś ładujemy akumulatory na kolejny rok naukowych wyzwań, które zaczniemy we wrześniu.
Zatem do miłego zobaczenia!12
IX WOJEWÓDZKI KONKURS HISTORYCZNO - LITERACKI - „BY CZAS NIE ZAĆMIŁ I NIEPAMIĘĆ”
Prawda jest światłem i drogowskazem
„Katastrofa Smoleńska, Zbrodnia Katyńska oraz Obława Augustowska to trzy z wielu ważnych wydarzeń naszej historii. Wszystkie z nich były ogromnym ciosem dla naszej Ojczyzny. Wszystkie pozostawiły po sobie ślad namaszczony krwią. Smoleńsk, Katyń, Augustów pozostanie w naszych pamięciach na bardzo długi czas……….”
Takimi słowami rozpoczął swoją pracę konkursową uczeń klasy 7 Sebastian Tymiński. Reprezentował on naszą szkołę w IX Wojewódzkim Konkursie Historyczno - Literackim
„By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej. Organizatorami konkursu byli: p. Jarosław Zieliński - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz p. Beata Pietruszka - Podlaski Kurator Oświaty.
Dnia 21 czerwca 2021r. w Białymstoku odbyło się podsumowanie konkursu. Nasz uczeń otrzymał podziękowanie, dyplom oraz nagrodę rzeczową.
Gratulujemy Sebastian i życzymy dalszych sukcesów.
WAKACJE
DZIEŃ OJCA
PRZEDWAKACYJNE SPOTKANIE Z POLICJĄ
Tradycją naszej szkoły stały się przedwakacyjne spotkania z przedstawicielami policji i w tym roku szkolnym nie było inaczej. Odwiedził nas aspirant sztabowy Jerzy Łuniewski który zorganizował wykład o bezpieczeństwie podczas nadchodzących wakacji.
Wspomniał o tym, jak należy się zachowywać nad wodą, jakich zasad przestrzegać, gdy pomagamy rodzicom w pracach gospodarczych i jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym. Starszym uczniom przypomniał o niebezpieczeństwach czyhających w Internecie i odpowiedzialności, jaką posiadają mimo nieskończonych 17 lat. Młodsi uczniowie dodatkowo mieli okazję wsiąść do radiowozu i poczuć się jak prawdziwi policjanci – włączali sygnały dźwiękowo – świetlne, oglądali rozbudowaną apteczkę i wyposażenie samochodu oraz przymierzali kamizelki kuloodporne. Ciekawość dzieci nie miała końca!
Pożytecznie było sobie przypomnieć pewne zasady – wakacje to czas zabaw, na który bardzo czekamy, ale nie zwalnia nas z obowiązku bycia odpowiedzialnym, młodym człowiekiem.
8
KREATYWNY ZAWRÓT GŁOWY Z LEKTURĄ „FELIX, NET I NIKA” W TLE
Mimo że wakacje zbliżają się wielkimi krokami, my nie zwalniamy tempa! Spotkania z lekturami na języku polskim są zawsze wielkim wyzwaniem i budzą emocje, ale do tematu można podejść kreatywnie i przekuć ciężką umysłową pracę w dobrą zabawę z nauką w tle. Tak też postanowiliśmy omówić książkę „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” i przystąpiliśmy do projektowania lapbooków. Jest to plakat z elementami trójwymiarowymi – kopertami, harmonijkami, zdjęciami, wykresami, rebusami i wieloma innymi ciekawostkami informacjami na temat lektury. Z wielkim zaangażowaniem podeszliśmy do wyzwania i w przeciągu kilku dni powstały niezwykłe projekty, z których jesteśmy bardzo dumni. Właśnie dlatego zapraszamy do obejrzenia wyników naszej pracy, jaką wszyscy uczniowie mogli zobaczyć na szkolnym korytarzu.
2
WIELKI SUKCES NASZYCH KOLEŻANEK I KOLEGÓW!
W czwartek, 10 czerwca 2021 roku, sześcioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w III edycji gminnego konkursu wiedzy o uzależnieniach „Bliżej siebie, dalej od uzależnień”.
W etapie szkolnym najwyższe wyniki osiągnęli w kategorii uczniów klas IV-VI: Jakub Wysocki (kl.IV), Martyna Jóźwiak (kl.VI) i Jakub Maksimczuk (kl.VI), a w kategorii uczniów klas VII-VIII: Julia Sylwestrzuk (kl.VII), Marta Sylwestrzuk (kl.VIII) oraz Aleksandra Andrzejczuk (kl.VIII), i to właśnie oni reprezentowali naszą społeczność w Szkole Podstawowej im. KEN w Klukowie.
Na początku wszyscy uczestnicy zakwalifikowani do etapu gminnego zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie zostali powitani przez organizatorów, a następnie przeszli do klas, w których odbywał się konkurs. Panie policjantki rozdały testy i rozpoczęła się rywalizacja! Wszyscy pracowali wytrwale i kilkakrotnie upewniali się w swoich odpowiedziach. Gdy prace konkursowe były sprawdzane, mieliśmy okazję zobaczyć psa policyjnego, Łapę, podczas krótkiego pokazu treningowego oraz zadać pytania panom policjantom.
Następnie uczestniczyliśmy w krótkim montażu muzyczno-słownym przygotowanym przez uczennice ze szkoły z Klukowa. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwaliśmy na wyniki i w końcu nadszedł ten moment. Najpierw zostały wręczone dyplomy podziękowania i gadżety za uczestnictwo. Gdy emocje sięgały zenitu, na środek zostali poproszeni uczniowie z najlepszymi wynikami, którym Pan Wójt Piotr Uszyński, przedstawiciele policji oraz dyrektor szkoły, Pan Paweł Klepacki, wręczyli dyplomy i nagrody.
Nie moglibyśmy być bardziej dumni! Zajęliśmy dwa pierwsze miejsca w obu kategoriach oraz trzecie w kategorii klas VII-VIII! Wielkie gratulacje kierujemy do:
-
Aleksandry Andrzejczuk (kl.VIII) – I miejsce;
-
Jakuba Maksimczuka (kl.VI) – I miejsce;
-
Marty Sylwestrzuk (kl.VIII) – III miejsce.
Cieszymy się z tego sukcesu i mamy nadzieję powtórzyć go za rok.
18-
DZIEŃ DZIECKA
Tegoroczny Dzień Dziecka w naszej szkole odbył się na świeżym powietrzu! Pogoda dopisała było więc ognisko, kiełbaski i zabawy sportowe. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały poszczególne konkurencje sportowe takie jak np: wyścigi rzędów, przeciąganie liny, wykazały się talentem plastycznym rysując kredą na betonie swoje największe marzenia. W tym dniu każda klasa była najlepsza i wszyscy otrzymali pierwsze miejsce. Nie obyło się bez lodów i prezentów.
Jeszcze raz życzymy wszystkim naszym dzieciom dużo radości i uśmiechu!
26
DZIECI W WIRTUALNEJ SIECI
Na prośbę Ministerstwa Edukacji i Nauki zamieszczamy broszurę „Dzieci w wirtualnej sieci” opracowaną przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoedukacji.
DZIEŃ MATKI
HARMONOGRAM POWROTU DO NAUKI STACJONARNEJ
W związku z faktem, iż poprawia się sytuacja epidemiczna w kraju, przy zachowaniu reżimu sanitarnego będzie możliwy stopniowy powrót do stacjonarnej pracy szkół i placówek. Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Zostało ono skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw.
Harmonogram powrotu do nauki stacjonarnej:
- Od 4 maja do zajęć w trybie stacjonarnym wracają wszystkie dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a w kolejnych tygodniach pozostali uczniowie.
- Od 17 maja uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.).
- Od 31 maja wszyscy uczniowie uczą się już stacjonarnie w szkołach i placówkach.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej
Archiwum Aktualności